В Энергоатоме — обыск

logo

Вчера в Энергоатоме проходил обыск. Руководство компании считает, что это «российский заказ».

Приводим текст сообщения Энергоатома:

09.09.2014 року приблизно о 09-15 в офісі Енергоатому по вул. Вєтрова, 3 висадився об’єднаний десант співробітників Генеральної прокуратури України і ГУБОЗу загальною чисельністю близько 25 осіб. Чим викликана необхідність відволікання такого ресурсу під час фактичної війни?

Підставою для процесуальних дій стала ухвала Печерського районного суду м.Києва, суддя Матійчук Г.О. про проведення обшуку в приміщеннях ДП НАЕК «Енергоатом» за адресою: м. Київ, вул.Вєтрова, 3.

В ухвалі, зокрема, йдеться: «Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2012-2014 років службові особи ДП «НАЕК «Енергоатом», зловживаючи своїм службовим становищем з метою незаконного збагачення, за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ «Кабельтехпостач», ПрАТ «Уніс Центр», ПАТ «Юженергобуд», ТОВ «Тета Груп», ТОВ «Андромеда-Х», ТОВ «ВКП «Промторг», ТОВ «Холдингова компанія «Центрпроект», ТОВ «Глобалтехнотрейд», ТОВ «Бау-Проф» та ДП «Всеукраїнської громадської організації онкоінвалідів «Фаворит-Плюс» (ДП «Фаворит-Плюс»), забезпечили визнання переможцями процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти на суму понад 318 млн грн вказаних суб’єктів підприємницької діяльності, конкурсні пропозиції яких не відповідали вимогам Закону України «Про здійснення державних закупівель» та не були економічно вигідними для підприємства».

В ухвалі також було зазначено про необхідність отримання ряду документів стосовно господарських взаємовідносин з вказаними вище комерційними структурами. Мова йде про договори, документацію конкурсних торгів тощо. Звертаємо увагу, що приводом для кримінального переслідування стало те, що «зазначені суб’єкти господарювання перерахували кошти у сумі понад 166 млн грн. на розрахункові рахунки ряду підприємств, які мають ознаки фіктивності». Але, за практикою, що склалася у правоохоронних органів, провадження порушується за фактом зловживань в Енергоатомі. На цей час жодних фактів цього правоохоронці не мають. У Компанії вилучається купа документів і матеріалів, якими в подальшому шантажують контрагентів. Жодна справа не доведена до суду. Чому? Питання риторичне…

Керував процесуальними діями слідчий групи слідчих Генеральної прокуратури України Привалов О.В.

Обшук розпочався з кабінету президента Компанії, хоча правоохоронців попередили, що в його кабінеті документів, що їх цікавили відповідно до ухвали суду, немає. Також слідчому було надано листа на адресу ГПУ від 20.08.2014, в якому Компанія повідомляла про фактичне виконання ухвали про допуск до ознайомлення з цими документами, яка надавалась Компанії раніше. Тобто, згідно із запитом було зібрано весь масив необхідних документів, які очікували на правоохоронців в окремому приміщенні ДП НАЕК «Енергоатом».

Натомість було розпочато показовий обшук під відеозапис в кабінеті очільника Енергоатома Недашковського Ю.О. Результат вражає: було знайдено та вилучено презентаційні матеріали ВАТ «Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» (близько 35 стор.) з фотографіями приміщень, діаграмами динаміки росту заробітної плати, сплати податків. До речі, в ухвалі про проведення обшуку це підприємство не зазначено. Більш того, не йшлося в ухвалах суду й про інше підприємство, яке дуже цікавило «групу підтримки» слідчого О. Привалова – ДП «Східний Гірничо-збагачувальний комбінат». Підприємство широко відомо тим, хто насправді цікавиться перспективами розвитку вітчизняного ядерно-промислового комплексу, і навряд чи знане тими, хто опановує атомну галузь виключно як джерело фінансів для власних оборудок.

Після знахідки презентації ХІЕПу наступним об’єктом детального дослідження слідчого в президентському кабінеті став сейф. Президент Компанії повідомив слідчого про те, що він сейфом не користується і не користувався. Поки шукали код від сейфу, слідчий планував два шляхи відкриття: шляхом виклику МЧС для зрізу петель та шляхом виклику спеціально навченої людини по відкриванню сейфів.

Слідчий вже почав викликати МЧС, але від попереднього користувача сейфу Константінова М.І. надійшла інформація про код. Сейф відкрили, і він виявився порожнім. В момент дослідження сейфу слідчий, який отримує зарплату з бюджету, зробив для країни єдину корисну справу за проведений в Енергоатомі день: власноруч витер пилюку, що накопичилась у сейфі. Перебуваючи в стані глибокого роздратування слідчий перейшов до огляду особистих речей Ю.Недашковського, зокрема — його гаманця… Шукали, нагадаємо, тендерну документацію двадцяти підприємств!..

При цьому, обшуки в інших кабінетах проводилися не у відповідності до Кримінально-процесуального кодексу. Тобто, цікавили, насамперед, сейфи і документи щодо співробітництва із державним підприємством СхідГЗК. Все інше – лише поверхневий огляд.

Відтак, можемо констатувати, що вперше майже за 20 років існування НАЕК «Енергоатом» було проведено обшук в кабінеті президента Компанії. Правоохоронні органи виконали суспільно значущу місію: довели прозорість діяльності оператора українських АЕС – ДП НАЕК «Енергоатом». Як було зазначено вище, з кабінету президента ДП НАЕК «Енергоатом» вилучено презентацію ВАТ «Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект».

Аби відповісти на запитання, поставлене у заголовку – хто замовив «шоу» з учасниками з двох широко відомих відомств – ГПУ та УБОЗу, варто відзначити: кому наразі заважають два стабільно працюючих підприємства в ядерній галузі, які сьогодні тримають оборону по лінії енергетичного фронту. За умов відсутності в країні вугілля, за умов дефіциту газу саме АЕС України гратимуть першу скрипку в проходженні осінньо-зимового максимуму. В країні сьогодні розгорнута масштабна робота у напрямі підвищення видачі потужності, імпортозаміщення (особливо з РФ). Посилено співпрацю із компаніями країн ЄС та США. Йде робота із залучення інвестицій.

Наголошуємо, ми жодним чином не заперечуємо і не заважаємо належному виконанню правоохоронними органами своїх повноважень. Енергоатом неодноразово звертається з заявами-повідомленнями про злочин, які не розслідуються. Але, в цьому випадку замість того, щоб спокійно вилучити документи, які компанія готова надати добровільно у повному обсязі та у будь-який час, кілька десятків кремезних чоловіків, котрі могли б статися в нагоді в зоні АТО роблять показове шоу в найкращих традиціях часів дореволюційної України, паралізуючи на цілий день роботу підприємства — оператора АЕС.

Наразі юристи Енергоатома готують заяву до силових органів, в чиї повноваження входить розрізнити шоуменів від диверсантів, адже на чиє б замовлення не робився вказаний обшук, «користь» від таких дій очевидна. І це користь – не української держави.

Наприкінці зазначимо, що рівень поваги в Україні до правоохоронних органів досить низький. Особи, які мають служити встановленню правопорядку, самі ж його порушують. Використовують свій особливий статус для цілей, далеких від тих, що визначені законом. Це не є нашою окремою думкою. Це загальновідомий факт. І такі низькопробні інсценування з намаганням принизити та дискредитувати своїх співвітчизників, навішати їм ярликів, не сприяють відновленню довіри.

Коментар президента ДП НАЕК «Енергоатом» Недашковського Ю.О. Виходячи з того, що я побачив, в мене склалося стійке враження, що опергрупа, яка вчора навідалася до Енергоатому, діяла на виконання російського замовлення. Можливо, не здогадуючись про це. Метою замовлення є зрив контракту зі СхідГЗК на постачання вітчизняного урану для його наступного використання як складової ядерного палива в рамках імпортозаміщення. До речі, законопроект з врегулювання цього питання, який було негайно розроблено Енергоатомом на виконання доручення Прем’єр-міністра України, вже кілька місяців лежить без руху в чиновницьких кабінетах. І це – під час фактичної війни. На жаль, п’ята колонна присутня у всіх органах влади, у тому числі – правоохоронних.

SKELET-info

 

Добавить комментарий