СЛІДЧІ: ПРЕДСТАВНИК ФГВФО ДОПОМІГ АКЦІОНЕРАМ ПРАЙМ-БАНКУ ПРИВЛАСНИТИ 120 МЛН ГРН

рука гребет баблоCлідче управління прокуратури м. Києва проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні №42014100000000973 від 01.08.14 щодо службових осіб ГУ Міністерства доходів та зборів у м. Києві, що діяли спільно зі службовими особами ПАТ «Прайм-Банк», які заволоділи грошовими коштами в сумі у великих розмірах за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»; передбачає покарання позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна).

Як зазначається в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 23.12.2015, досудовим розслідуванням встановлено, що (цитата) «після введення представника Фонду гарантування вкладів та початку ліквідації банку, акціонери «Прайм-Банк», умисно, діючи в особистих та інтересах третіх осіб, за попередньою змовою з представником фонду привласнили грошові кошти, які перебували у їх відомі, шляхом перерахування з рахунків підприємств, на яких перебували кошти на рахунок підконтрольного ТДВ «Страхова компанія» Фінгарант в сумі 120 035 214, 79 грн., які в подальшому були заявлені до реєстру акцептованих вимог кредиторів в супереч діючого законодавства, чим спричинили збитки в особливо великих розмірах».

«Також у ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Укрінтермаш» є одним із підприємств, з розрахункового рахунку якого здійснювалось перерахування на рахунок підконтрольного ТДВ «Страхова компанія» Фінгарант» відкритого в ПАТ «Прайм Банк», а також здійснювалась легалізація коштів здобутих злочинним шляхом», — зауважується в ухвалі суду.

Довідково. За даними НБУ, на 01.10.14 «Прайм-банк» займав 129 місце в банківській системі за обсягом активів – 533 млн грн., з яких грошові кошти та їх еквіваленти становили 274,6 млн грн.; кредити юрособам – 186 млн грн., фізособам – 902 тис грн.

За інформацією НБУ, на 13.03.2013 серед акціонерів «Прайм-банку» була, зокрема Волкова Майя Борисівна та Волкова Олександра Олександрівна. Заповідомленнями ЗМІ, не виключено, що близькі родити екс-нардепа регіонала О. Волкова.

За даними держреєстру юросіб та фізосіб-підприємців, серед засновників товариства з додатковою відповідальність «Страхова компанія» Фінгарант» значаться, зокрема, ТОВ «Карелія», ТОВ «Нова генерація», ТОВ «Пак Пласт» й ТОВ «Студія «Арт-Деко». За даними НБУ на 13.03.2013, бенефіціаром останньої була якраз Волкова Майя Борисівна. За даними ж держреєстру юросіб, на сьогодні бенефіціаром значиться Варавін Сергій Васильович.

НБУ відніс «Прайм-банк» до категорії неплатоспроможних у жовтні 2014 року. Як зазначалося в офіційній заяві регулятора, під час здійснення нагляду за діяльністю ПАТ «Прайм банк» стосовно дотримання законодавства з питань запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму Нацбанк неодноразово виявляв факти порушень законодавства з питань фінансового моніторингу.

Згідно із повідомленням НБУ, у зв’язку з цим до банку у 2013-2014 рр. п’ять разів застосовувались заходи впливу (санкції) відповідно до законів «Про банки і банківську діяльність», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» та нормативно-правових актів НБУ.

«Проте банк не вживав достатніх заходів щодо зменшення в його діяльності ризиків використання послуг Банку для легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом», — йшлося в заяві НБУ.

Як констатувалося, за результатами проведеної регулятором у вересні 2014 року позапланової перевірки виявлено факти здійснення банком масштабних операцій із готівковими коштами в національній та іноземній валюті, що не властиво для банків четвертої групи, і встановлено окремих клієнтів, які постійно знімали ці кошти в значних обсягах.

У червні 2015 року прес-секретар МВС Артем Шевченко повідомляв, що правоохоронці затримали трьох чоловіків, які вчинили стрілянину в центрі столиці та підозрюються в розкраданні коштів ПАТ «Прайм-Банк».

За його словами, до введення тимчасової адміністрації в ПАТ «Прайм-Банк» восени 2014 року з метою розкрадання було надано кредити з порушенням законодавства на 170 млн грн. «Розслідування встановило, що джерелом виданих кредитів були кошти, отримані в результаті протиправної діяльності з мінімізації податкових зобов`язань, легалізації грошових коштів без податкового обліку підприємства з ознаками фіктивності на початку процедури ліквідації цього банку», — констатував представник МВС.

А. Шевченко констатував, що ще до введення тимчасової адміністрації в банку десь 120 млн грн з цієї суми були переведені на рахунки однієї страхової компанії і заявлені до реєстру на виплати. А троє затримали мають відношення до діяльності конвертаційного центру з річним оборотом 1,5 млрд грн. Також у МВС прогнозували подальші затримання по цій справі.

Крім того, судячи з ухвали Печерського райсуду м. Києва від 10.09.2015, Головне слідче управління МВС здійснювало досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015100090001133 від 05.02.2015, за фактом розтрати службовими особами ПАТ «Прайм-Банк» коштів банківської установи, вчинене в особливо великих розмірах, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Згідно з документом, при проведенні Нацбанком перевірки діяльності ПАТ «Прайм-Банк» було встановлено, що за період з 01.07.2014 по 16.09.2014 юридичними особами ТОВ «КРОН-ТЕКС», ТОВ «АНКОТЕКС», ТОВ «ФЕРАЛ ОПТТРЕЙД», ТОВ «ПРІМ-ФІНКОМ КС», ТОВ «КБ «МОНОФОРМАТ» здійснено перерахування на користь широкого кола фізосіб кошти на загальну суму 2,05 млрд грн, що були отримані останніми готівкою через касу банку. При цьому отримання готівкових коштів в банківській установі без відкриття останніми поточних рахунків, що надходили як «надання поворотної безвідсоткової фінансової допомоги згідно договору» та «надання кредиту згідно договору».

Крім того, в ході досудового слідства по кримінальному провадженню зібрано достатньо доказів та встановлені підстави, які свідчать, що службові особи банківської установи, використовуючи реквізити ТОВ «ПРІМ-ФІНКОМ КС», здійснили розтрату грошових коштів банківської установи, спричинивши збитки банку в особливо великих розмірах.

Довідково. За даними Фонду гарантування вкладів, станом на 01.01.16 за період тимчасової адміністрації та ліквідації «Прайм-банку» його вкладники-фізособи отримали 14,3 млн грн, що складає 97,1% суми, яка підлягає виплаті вкладникам в межах гарантованої суми відшкодування.

За підсумками 2015 року він реалізував активи неплатоспроможних банків на суму близько 1,2 млрд грн. Це при тому, що торік виплати вкладникам банків-банкрутів склали понад 43 млрд грн. (відбувалися вони, передусім, за рахунок кредитів НБУ та облігацій Мінфіну, які потім знову ж таки монетизовував Нацбанк, тобто здійснював емісію, — ред.).

Finbalance

Добавить комментарий