Перед відкликанням мера Полтави поліція відновила розслідування щодо «Інтер-Агро» — шукають зерно на мільйони гривень

Александр Мамай

За два тижні до припинення повноважень міського голови Полтави Олександра Мамая поліція відновила розслідування справи щодо його колишнього підприємства «Інтер-Агро»

У Полтаві слідчий отримав доступ до матеріалів господарського суду та документів фіскальної служби, які стосуються діяльності ТОВ «Інтер-Агро» — колишнього підприємства екс-мера Полтави Олександра Мамая. Документи йому потрібні для розслідування кримінального провадження, відкритого ще у 2012 році. До справи поліцейські повернулися за два тижні до припинення повноважень Олександра Мамая. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень та офіційного сайту суду.

 

Що таке ТОВ «Інтер-Агро»

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтер-Агро» була зареєстроване у вересні 2000 року у Полтаві. Тоді ж його директором став Олександр Мамай. Як він розповідав у власних інтерв’ю, за десять років на підприємстві створили «замкнутий цикл» з вирощування, збирання та зберігання зерна. Структура товариства об’єднувала 19 с/г підприємств, 5 тисяч працівників, 6 елеваторів та великий автопарк. Компанія займалася обробкою 40 тисяч га землі та мала 7 тисяч голів великої рогатої худоби.

«Зоря Полтавщини», 16 жовтня 2009 року

Паралельно були створені компанії зі співзвучними назвами: ТОВ «Інтер-Агро Капітал», ТОВ «Торговий дім «Інтер-Агро Лтд», ТОВ «ТД Інтерагро», ТОВ «Торговий дім «Інтер-Агро», ТОВ «Інтер Інвест-Агро Сервіс». Частина з них володіла активами ТОВ «Інтер-Агро». Керували ними наближені до Олександра Мамая особи: бізнес-партнери, майбутні члени партії «Совість України», родичі. Пізніше ці фірми зіграли немалу роль у процесі фіктивного банкрутства «батьківської» компанії.

 

«Інтер-Агро» зберігало, але не повертало чуже зерно

Окрім виробництва власного зерна, «Інтер-Агро» займалося й зберіганням культур, що належали іншим підприємствам. Одне з них — ТОВ СП «Нібулон». У 2008 році аграрна компанія передала на зберігання «Інтер-Агро» 18 тисяч тонн кукурудзи. Навесні наступного року фірма мала відвантажити зерно партнеру, але цього так і не сталося.

Натомість, у 2010-му році «Інтер-Агро» запропонувало «Нібулону» покрити борг 1000 тонн пшениці. Компанія погодилася і підписала відповідні документи, але хотіла переконатися у наявності зерна та відібрати зразки. На елеватор представників фірми так і не пустили. Пізніше «Нібулон» звернувся до правоохоронців

У 2012 році слідчий відділ полтавської тоді ще міліції почав розслідування кримінального провадження за фактом вчинення службовими особами ТОВ «Інтер-Агро» розтрати в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем (ч.5 ст. 191 ККУ).

Крім ТОВ СП «Нібулон», у матеріалах справи фігурували кілька підприємств. Продукцію вони купували у споріднених із «Інтер-Агро» фірм, які мали схожу назву. Ті ж віддавали зерно на зберігання «батьківській» компанії. Потерпілі підприємства також помічали нестачу або відсутність зерна. Мова йшла про тисячі тонн кукурудзи, пшениці, соняшника тощо. Представники фірм почали вимагати відшкодування.

 

Борги «Інтер-Агро» допомогли йому стати банкрутом

За той час, поки компанії виявили зникнення зернових, Олександр Мамай встиг вийти зі структури «Інтер-Агро» і стати мером Полтави. Пізніше компанію викупив холдинг Kernel тодішнього нардепа Андрія Веревського, із двоюрідним братом якого була одружена донька Мамая.

Численні борги «Інтер-Агро» дозволили розпочати процедуру банкрутства. Для цього ПрАТ «Полтавське хлібоприймальне підприємство» звернулося до Господарського суду Полтавської області. Суд задовольнив позов і 30 жовтня 2012 року почав процедуру розпорядження майном компанії.

Тоді виявилося, що, окрім сторонніх компаній, «Інтер-Агро» заборгувало компаніям, що перебувають у підпорядкуванні Андрія Веревського. Суми там були більші, а тому ці фірми мали першочергове право на відшкодування. Повернення своїх боргів вони вимагали не так активно, а тому решта потерпілих змушена була чекати.

Крім того, коли борги збиралися покрити за рахунок продажу матеріальних ресурсів, виявилося, що на елеваторах немає техніки та зерна.

Такий процес здався підозрілим одній з цих компаній — ТОВ СП «Нібулон». Воно звернулося до Господарського суду Полтавської області з проханням довести фіктивне банкрутство ТОВ «Інтер-Агро».

Розгляди у місцевих, апеляційних та касаційних судах результату не дали. Позов так і не задовольнили, а деякі з підприємств так і не побачили власних коштів. Не допомогло навіть звернення до прокуратури та відкриття кримінальних проваджень.

 

Поліція поновила розслідування щодо «Інтер-Агро»

За короткий час про справу забули. В рамках розслідування правоохоронці ще кілька разів отримували доступ до документів, отримали кілька відмов, а потім дії припинилися на кілька років.

Про кримінальне провадження за фактом розтрати майна службовими особами «Інтер-Агро» правоохоронці згадали у травні 2017 року. Слідчі отримали через суд доступ до рахунків боржника аби провести «повне всебічне неупереджене розслідування». Далі справа не пішла. Після низки судових ухвал у травні розслідування зупинилося ще на рік.

Про неї згадали у серпні 2018 року — напередодні припинення повноважень Олександра Мамая. Слідчі з’ясували, що два підприємства так і не отримали відшкодування. Це ТОВ «Віойл-Агро» та ПП «Вектор-М». «Інтер-Агро» заборгувало їм 4,5 млн грн та 8,9 млн грн відповідно.

Правоохоронці знову взялися за розслідування. Вони попросили у Київського райсуду Полтави дозволу на доступ до матеріалів Господарського суду Полтавської області, які стосуються визнання «Інтер-Агро» банкрутом, а також податкових відомостей фірми за 2010-2011 роки, які перебувають у володінні ГУ ДФС у Полтавській області.

Аргументували вони свої клопотання тим, що доступу до документів фірми-боржника вони точно не отримають. Ті ж документи, які їх цікавлять, містять інформацію, що допоможе встановити коло причетних до зникнення зерна та насіння, можливі місця зберігання документації щодо руху с/г культур на елеваторах, конкретизувати час, спосіб та інші обставини можливого злочину.

Суддя Олександр Калько такі дозволи дав. До 15 жовтня слідчий мав доступ до матеріалів суду та міг їх сфотографувати.

Александр Мамай

Чи буде цього разу справа доведена до кінця, побачимо згодом. Якщо матеріали все ж передадуть до суду, то Олександру Мамаю може загрожувати притягнення до відповідальності. Адже у матеріалах провадження фігурує саме той період, коли компанією керував він. Відповідно до ч.5 ст.191 ККУ, це від 7 до 12 років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»

Добавить комментарий