Не до санкцій: УДАР не б’є Фірташа, а НФ — Ахметова

 

Як у Раді голосували за санкції проти Януковича

Поки Оболонський суд вирішував, яким чином допитувати Віктора Януковича, Верховна Рада розглядала постанову про застосування санкцій проти екс-президента і його оточеннялося скандалом – питання провалили, не проголосували більш 60 депутатів БПП. Ігор Кононенко пообіцяв журналістам, що цей ексцес розглянуть на найближчому засіданні фракції.

Хоча в кулуарах ширились чутки, що голосування провалили спеціально.

Що ж сталося, спробував розібратися INSIDER.

І знову про санкції

Постанову про запровадження персональних санкцій підготували низка депутатів «Народного фронту» і представляв її у залі лідер фракції Максим Бурбак.

На фоні указу президента про заборону Однокласників і Вконтакте, яка вийшла несподівано не лише для українців, але й наближених до влади депутатів, санкції проти злочинної влади виглядали ще одним піар-кейсом.

Але це не було якоюсь дзеркальною заготовкою. Постанову написали ще в листопаді 2016. А в порядок денний внесли у квітні.

Санкції пропонувалося ввести проти 20 осіб, зокрема:

Віктора Януковича;
його сина Олександра;
колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка;
його заступника Віктора Ратушняка;
екс генерального прокурора Віктора Пшонки;
його сина Артема Пшонки;
екс-прем’єра Миколи Азарова;
сина Миколи Азарова Олексія;
колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького;
колишнього міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка;
екс-міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової;
колишнього глави Адміністрації Президента Андрія Клюєва;
його брата депутата Сергія Клюєва;
колишнього голови Служби безпеки України Олександра Якименка,
екс-міністра освіти Дмитра Табачника;
колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка,
колишнього першого віце -прем’єр-міністра Сергія Арбузова,
власника групи компаній ВЕТЕК Сергія Курченка;
екс-депутата Верховної Ради від Партії регіонів Юрія Іванющенка
олігарха Дмитра Фірташа.
В січні 2016 ЄС після рішення суду зняв санкції проти більшості з них і розморозив активи. Нещодавно шукати їх відмовився і Інтерпол.

Але не можна сказати, що вчорашня постанова це якось би вирішила.

«Санкції — це той метод, який застосовується до іноземних громадян, яких не можна дістати за своїм законодавством, але є підозра, що їх дії шкодять твоїй державі. В Україні санкціями проти своїх громадян боротися смішно, проти них трбе порушувати справи і передавати до суду. Іноді, треба схиляти голову і пояснювати, що вкрав так розумно, що довести не можемо. Але санкціями це питання не вирішується», — пояснив INSIDER один з відомих українських адвокатів.

Генеральний прокурор Юрій Луценко, який був у обідню перерву у Раді на виставці, не став коментувати постанову. Але джерела в ГПУ зазначили, що сенсу в ній не було, крім прецеденту «розкуркулення усіх усіма».

«Взагалі в нас є дурна звичка робити постановою те, що вже ніяк пропихнути через жодну законну норму», — додав співрозмовник серед адвокатів.

Згаданою ж постановою депутатам пропонувалося  схвалити та внести на розгляд Ради нацбезпеки та оборони пропозиції щодо застосування персональних санкцій «за створення реальних, потенційних  загроз національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяння терористичній діяльності».

Після набрання чинності рішенням РНБО його мали б передати  в компетентні органи Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та інших держав з метою розгляду ними питання про запровадження аналогічних санкцій.  А також РНБО мало б розробити порядок забезпечення застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів.

При обговоренні дехто з депутатів запропонував список розширити. Олег Ляшко захотів включити туди Сергія Льовочкіна. Голова антикорупційного комітету Єгор Соболєв — додати Олександра Вілкула, Геннадія Кернеса, того ж Льовочкіна, Віктора Медведчука та Ріната Ахметова.

«Вони мають бути в цьому списку», — заявив голова антикорупційного комітету.

Публічно підтримали ці санкції представники майже всіх фракцій. А депутат «Батьківщини» Сергій Соболєв, який в ці дні заміняє Юлію Тимошенко, яка поїхала до США, навіть висловив обурення, що владна команда так пізно «розродилася» постановою — лише на третій рік.

Але коли дійшла черга до голосування, то на табло засвітилось аж 202 зелені цятки.

«Блок Петра Порошенка» – 65, «Народний фронт» – 65, «Опозиційний блок» – 0, «Самопоміч» – 21, Радикальна партія – 17, «Батьківщина» – 10, «Воля народу» – 0, «Партія «Відродження» – 0.

Спікер ще двічі поставив на голосування повернення до питання, але цифри були невтішні — 214 і 206.

«Я не розумію, як може так бути, коли пропонується українським парламентом запровадити санкції проти найвищого керівництва Януковича, які знищували нас усіх українських громадян і які організовували війну проти України, — сказав в розпачі після голосування Андрій Парубій.

Незважаючи на те, що пропоновані санкції викликали питання з юридичного боку, вони несподівано підсвітили той політичний розклад, про який стали підзабувати — зв’язок певних депутатських груп з олігархами.

«Кличко, Кличко…»

Коли на табло загорілись результати ще першого провального голосування, нардепи від «Народного фронту» почали свистіти і скандувати «Кличко, Кличко».

З роздруківки результатів стало зрозуміло чому – дійсно, частина депутатів групи УДАР, в тому числі і ті, яких зазвичай пов’язують з Дмитром Фірташем і Сергієм Льовочкіним кнопки не натискала. Не голосували Оксана Продан, Марія Матіос, Ольга Белькова, Віталій Чепінога, Наталія Агафонова.

«Побачивши результати голосування, Ірина Геращенко з трибуни почала кричати Агафоновій: Наталя, ти ж у вишиванці прийшла, що ж ти робиш?», — розповів INSIDER один з депутатів.

Через кілька хвилин Агафонова вийшла з залу і пішла гуляти в Маріїнський парк з Юлією Льовочкіною. Коли їх зустрів кореспондент INSIDER, вони обговорювали якусь спільну знайому і її няньок.

Не було в залі і Валерія Пацкана, Артура Палатного, Ігор Побер не натискав кнопки.

«Я б з радістю проголосував, але був в цей момент в адмінсуді», — розвів руками Валерій Пацкан. Коли депутат зайшов у Раду була вже 13 година, а голосували об 11.

Оксана Продан також сказала журналістам, що в залі її не було.

Фото Богдана Бортакова

Неголосування УДАРУ змусило їх колег згадати не тільки про те, що в групі багато людей пов’язаних  з Фірташем і Льовочкіним, але і про можливий їх вихід з коаліції.

Мовляв, Сергій Львочкін дав їм під це гарантії та гроші.

Самі ударівці ні про який вихід не чули, хоча і не задоволені своїм статусом в БПП.

«Що там у приказці — три роки обіцяного чекають? Так і не дочекалися», — кажуть соратники Кличка. Останній раз їх «кинули» з голосуванням за Валерія Пацкана як голову Рахункової палати. Тоді ударівці пригрозили не голосувати за інші законопроекти, але погрозу так і не реалізували.

«Якщо вони вийдуть, то куди підуть? До Саакашвілі і Садового? Але там 10 % на всіх, а значить Кличко заведе ще менше, ніж з БПП», — каже співрозмовник INSIDER в команді президента.

Частина  ударівців голоси дали – серед них Павло Різаненко, Дмитро Білоцерковець, Юрій Соловей.

Негласні розбірки і зобов’язання

Група УДАР – це 20 депутатів. Не голосували в БПП 75. Ті, які з Фірташем ніяк не пов’язані. Наприклад, Ігор Кононенко і Олександр Грановський. Також у неголосуванні колеги звинувачують групу Олександра Третьякова.

«Я, зривав? Другий і третій раз я голосував, а перший просто не почув», — пояснив депутат Третьяков INSIDER.

Ігор Кононенко також стверджує, що голос віддав. От тільки система «Рада» його не зафіксувала.

«З політичної точки зору постанова 5350 дуже важлива, і я особисто голосував за його прийняття. Фракція БПП обговорить результати голосування на своєму засіданні і, коли наступного разу ця постанова буде розглядатися в сесійній залі, ми будемо намагатися забезпечити більшу кількість голосів нашої фракції» , — сказав Кононенко журналістам в обідню перерву.

Також сірий кардинал фракції повідомив, що частина його колег з БПП мала до документа об’єктивні зауваження. На їхню думку, прийняття постанови зіграє на руку Януковичу.

«Знаю позицію деяких юристів, в тому числі, і з нашої фракції, які не голосували. Вони вважають, що ця постанова дасть колишнім соратникам Віктора Януковича сильну позицію в Європейському суді з прав людини і дасть можливість вигравати справи в цьому суді», — пояснив Кононенко.

«Народний фронт»  провал постанови сприйняв  без великого скандалу. Зрештою, 15 депутатів цієї фракції теж не виявилось в залі. Зокрема і Андрій Іванчук, який в цей час був у Кабміні.

«Звертаюсь до колег по коаліції, фракції «Блоку Петра Порошенка», провести внутрішньофракційну дискусію, щоб врешті-решт визначитись і наступного разу підтримати постанову в залі», — сказав автор документа Максим Бурбак, пообіцявши, що «Народний фронт»  обов’язково повторно внесе постанову про запровадження санкцій проти Януковича.

Хоча,  є у БПП одна неофіційна версія – сьогоднішній провал пов’язаний з тим, що, як і у випадку зі спецконфіскацією, БПП не хоче віддавати карти в руки «Народному фронту».

Фото Богдана Бортакова

«Далі ж формуванням заходів займатиметься Турчинов, ну і читай Пашинський«, — сказав один зі співрозмовників у БПП.

Натомість депутат Мустафа Найєм підловив колег-фронтовиків на іншій обставині.

«Третій дивовижний абсурд закрався в сам списку санкцій. За дивним збігом обставин в списку не виявилося прізвища головного спонсора Партії регіонів і особисто Віктора Януковича — Рината Ахметова», — написав депутат у Facebook, натякаючи на негласну дружбу лідерів НФ і олігарха.

«Так ось, цю людину автори постанови в документ чомусь не включили. І я гарантую, що якби в списку раптом опинився Рінат Ахметов, ми б виявили, що за постанову не готові голосувати вся фракція Радикальної партії Олега Ляшка, левова частка Народного фронту і ще більша частина БПП», — зауважив Найєм.

В коментарі INSIDER він пообіцяв подати постанову і долучити Ахметова до цього списку.

Хоча навряд чи найближчими тижнями депутатів цікавитиме це питання – їм слід визначитися з земельною і пенсійною реформами, прослушкою для НАБУ і антикорупційним судом.

Інакше восени МВФ пред’явити буде нічого.

А голосувати будь-що з цього списку депутати не хочуть. Бо це не Вконтакте забороняти.

В тему: Боевой радикал Ляшко. Часть 1

Сергей Пашинский. Вор, рейдер, мошенник и нардеп

Игорь Кононенко. Армейский дружок президента

Александр Турчинов. Скелеты в шкафу «кровавого пастора» Украины

Максим Бурбак: как черновицкие сели на «золотой унитаз» донецких

Александр Грановский: циничный «решала» президентской «семьи»

Мэр Львова Садовой — начинающий олигарх из «Самопомощи»

Левочкин. «Серый Кардинал» и его сестра

Артур Палатный: криминальная тень Кличко

Александр Клименко. Он улетел, но очень хочет вернуться

Раиса Богатырева. О том, как наживалась фаворитка бандитской «Семьи»

Виталий Кличко. Темное прошлое «смотрящего в завтрашний день»

Андрей Клюев: вернет ли деньги «солнечный аферист»?

Дмитрий и Михаил Табачники. Брат за брата

Николай Азаров. Выживший. Часть 1

Виктор Пшонка: взлет и падение прокурорского Цезаря

ДМИТРИЙ ФИРТАШ. ИСТОРИЯ ТЕРНОПОЛЬСКОГО МИЛЛИАРДЕРА

Добавить комментарий