Минюст усложнил жизнь Фуксу, партнерше Ермака и Довбенко

Як Мін’юст ускладнив життя фінкомпаніям, пов’язаним із Павлом Фуксом, експартнеркою очільника Офісу Президента Розою Тапановою та Андрієм Довбенком. Опубліковано на сайті Наші Гроші.

Із 2020 року Міністерство юстиції позбавило свідоцтв 25 нотаріусів, багатьом фахівцям анулювали доступ до реєстрів. За даними «Наших грошей», щонайменше четверо з цих людей працювали з фінкомпанією «Інвестохіллс Веста» та структурами з її орбіти. Із якими, в свою чергу, «Наші гроші» виявили зв’язок у бізнесмена Павла Фукса, експартнерки очільника Офісу Президента Андрія Єрмака Рози Тапанової та юриста Андрія Довбенка. Останнього в часи, коли міністром юстиції був Павло Петренко, називали «смотрящим за Мін’юстом». Як Міністерство псує бізнес поважним людям і що це значить для його реєстраційного крила – про це нижче.

Нотаріус Максим Юдін та його реєстрації

У жовтні 2020 року у словацьких бізнесменів Юрая та Річарда Душок відібрали бізнесцентр у Києві на вул. Кирилівська, 69 за 3 млн євро.

Якщо стисло переказувати всю історію, то словаки втратили нерухомість через ситуацію, до якої взагалі не мали стосунку та нотаріуса Максима Юдіна. Нотаріус із порушеннями перереєстрував бізнесцентр на фінкомпанію «Інвестохіллс Веста».

Альтернативою суду у нас поки є Антирейдерська колегія (Колегія з розгляду скарг у сфері держреєстрації), яка може, якщо захоче, швидко знести незаконну реєстрацію. Тому адвокати словаків, – юридична компанія «Міллер», – звернулися туди. І Мін’юст не підвів – повернув нерухомість словакам, скасувавши писанину Юдіна в реєстрі і заблокувавши нотаріусу доступ до реєстру на три місяці.

Але «Веста» не розгубилася і знайшла ще одного нотаріуса, Володимира Бригіду, таланти якого оцінили навіть правоохоронці, бо тепер він проходить обвинуваченим у кримінальному провадженні по іншій справі. Бригіда з порушеннями знов перереєстрував бізнесцентр на «Весту». В Мін’юсті і цю реєстрацію знесли, а Бригіді анулювали доступ до реєстру речових прав назавжди. Тож принаймні на деякий час словацьким бізнесменам свій актив вдалося відбити.

Історію реєстрацій Бригіди ми сформувати не встигли, а ось за нотаріусом Юдіним у межах Антирейдерської колегії спостерігаємо вже з півроку. І виявили, що «Веста», а також «Альфа-банк», головою наглядової ради якого раніше був СЕО «Вести» Андрій Волков, є постійними клієнтами Юдіна, що, звичайно, не злочин. Утім, Юдін час від часу робить реєстрації на користь цих клієнтів, подібні до реєстрації з бізнесцентром на Кирилівській. І такі реєстрації Мін’юст стабільно скасовує як незаконні. Так, з кінця 2019 року у Юдіна подібних реєстрацій по «Весті» та «Альфа-банку» було 9 із 16 скасованих. Це багато, у більшості нотаріусів таких скасувань нема узагалі (детальний опис цих і решти реєстрацій Юдіна, які потрапляли на Антирейдерську колегію, можна подивитися ось у цій ексель-таблиці). Мін’юст спочатку кілька разів блокував Юдіну доступ до реєстру речових прав за проступки, а потім і анулював йому цей доступ, зробивши нотаріуса напівбезробітним. Тож наприкінці 2020 року Максиму довелося добровільно припинити нотаріальну діяльність і зосередитися на оскарженні наказів Міністерства в судах. У коментарі «Нашим грошам» Юдін сказав, що «тільки суд має право встановлювати істину», «чиновники Мін’юсту не мають права розглядати спори про право власності» і «відміняючи реєстрацію, позбавляти права власності». Також розповів про «неконституційність наказів» та «профнепридатність» членів Антирейдерської колегії, яка, за версією Юдіна, ні в кого з його колег та суддів не викликає сумніву. І закликав перевіряти факти.

ДОСЬЕ: Волков Андрей: российский «Альфа-рейдер» в Украине. ЧАСТЬ 2

Чому ситуація з Юдіним погана для фінкомпанії, з якою він працював?

У країні, де є майже 7 тисяч нотаріусів, проблеми окремо взятого нотаріуса такого гіганта, як «Веста», взагалі не мали би хвилювати – вибір-то великий. Але річ у тім, що в таких фінкомпаній, як «Веста», своя специфіка роботи – завжди доводиться працювати зі складними активами, які іноді потребують екзотичних «юдінських» реєстрацій. І якщо з чистими реєстраціями на Антирейдерській колегії у «Вести» проблем нема, то з екзотичними виявилася неприємність – як показує досвід Юдіна та Бригіди, такі реєстрації Мін’юст скасовує. Але саме таких дій у реєстрах велика фінкомпанія, що скуповує борги, час від часу потребує. А що багато активів коштують мільйони, іноді – доларів, неможливість перереєструвати такий актив на себе швидко без перешкод з боку Мін’юсту стала суттєвою проблемою. Відтак, ускладнивши життя нотаріусу Юдіну, Міністерство одночасно ускладнило життя і тим набагато більшим фігурам, які стоять за ним.

Вишибали боргів. Фінкомпанія «Інвестохіллс Веста». Як працює та хто нею володіє

Тепер подивимося, кому Мін’юст створив проблеми і розповімо, як фінкомпанії, що скуповують борги, працюють.

«Веста» скуповує проблемну заборгованість банків на Prozorro.Продажі. До прочитання нашого матеріалу перед публікацією фінкомпанія писала на своєму сайті, що, портфель її активів становить понад 100 млрд грн, і лише у 2019-2020 роках «Веста» купила понад 50% проблемної заборгованості, виставленої на аукціони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який управляє активами банків-банкрутів. Після того, як у компанії ознайомилися з нашим матеріалом, інформація з сайту про 50% зникла. Утім, у будь-якому випадку, за даними Liga.net, станом на квітень 2021 року лише «Веста», без її афілійованих структур, взяла участь у 75 аукціонах на Prozorro.Продажі з загальною сумою покупок понад 421 млн грн.

2019 року видання Liga.net помітило, що ФГВФО почав укрупняти продавані пули. І купити їх можуть лише такі великі гравці, як «Веста», оскільки лише вони мають на це гроші. Про продуктивні взаємини Фонду гарантування вкладів та «Вести» нещодавно писало «Дзеркало тижня» в матеріалі про продаж прав вимоги, де в заставі були активи Костянтина Жеваго і Тараса Барщовського – шинний завод «Росава» та компанія «Яблуневий дар», яка випускає соки Galicia (сам Фонд, щоправда, назвав текст «Дзеркала» таким, що «не містить балансу думок», детальніше про це можна прочитати у відповіді ФГВФО).

І ось тут ми підходимо до того, хто може володіти «Вестою». Прямою мовою про те, що саме він купив «Росаву» і «Яблуневий дар» нещодавно сказав бізнесмен Павло Фукс в інтерв’ю журналістці Крістіні Бердинських:

«Я купую дуже багато дистрес-активів (дистрес-активи – те, що продається зі знижкою або дисконтом – «НГ»)… Купую також у Фонді гарантування вкладів. Різні активи, боргів купа різних. “Росава”, “Яблуневий дар”. Багато дрібних. Є пули, які продає Фонд. Я беру участь у різних як інвестор».

Також Фукс зауважив, що йому «подобається займатись боргами»:

«В мене хороша юридична команда. І я розумію, що брали люди кредити, не повертали, користувалися ситуацією в країні, а юридично все можна повернути – до кожної копійки».

Серед офіційних власників «Вести» Фукса немає. І, як сказали «Нашим грошам» у «Весті», «Фукс не володіє корпоративними правами «Вести», а лише брав участь у купівлі окремого лоту «Яблуневий дар». Але на сьогодні вже продав свою частку інвестованих коштів».

Проте, як виявили «Наші гроші», люди, які, судячи з офіційних документів, контролюють компанію, пов’язані з Фуксом. Так, у червні 2020 року дозвіл на опосередковане володіння 74,25% у статутному капіталі «Вести» отримала Ліліан Бакуненко – дружина голови «Укрнафтобуріння» Михайла Бакуненка. У 2017 році програма «Схеми» зафіксувала Фукса і Михайла Бакуненка, а також бізнесмена Віталія Хомутинніка на одному приватному літаку. Спільний політ джерела програми пояснили тим, що акціонерами «Укрнафтобуріння» через офшорні компанії ймовірно є Фукс, Хомутиннік та олігарх Ігор Коломойський. Також у червні 2020 року дозвіл на опосередкований контроль над 24,74% «Вести» отримав ексголова правління «Альфа-банку» Андрій Волков. 2018 року видання Finbalance зафіксувало Волкова на засіданні комітету Київради як представника компанії «Укррослізинг», через яку Фукс став власником проєкту з боргів київського метрополітену. Щодо реєстрів, то в офіційній структурі власності «Вести» – мішанина компаній із України, Кіпру та Сейшел із «закордонними інвесторами» з кіпрськими прізвищами і вже згаданий нами Волков.

Юристи «Вести»

Миюст усложнил жизнь Фуксу, пратнерше Ермака и Довбенко?

Андрій Довбенко та Анна Огренчук

Фраза Фукса «про хорошу юридичну команду» була цікавою, тож ми глянули, хто представляє інтереси «Вести» в судах. І знайшли щонайменше двох адвокатів із адвокатського об’єднання «Ел Сі Еф», які захищали «Весту» в 2018 і 2019 роках. Це Ірина Кобець та Дмитро Каба. Співзасновницею АО «Ел Сі Еф» є Анна Огренчук – дружина юриста Андрія Довбенка. У січні 2021 року авто, яке реєструвалося, за даними нашої редакції, на ТОВ «Юридична фірма «Ел Сі Еф» Огренчук та авто супроводу Михайла Бакуненка біля столичного ресторану «Джардіно» зафіксувала програма «Схеми» .

Також у 2019-2020 роках представництво «Вести» в судах здійснювала Роза Тапанова. Це – колишня партнерка очільника Офісу президента Андрія Єрмака по адвокатському об’єднанню «Міжнародна правнича компанія». Наші джерела говорять, що Тапанова зараз є довіреною особою Єрмака, і в них настільки дружні відносини, що, «якби Єрмаку завтра довелося переписувати на когось свій бізнес, він переписав би його на Тапанову».

Миюст усложнил жизнь Фуксу, пратнерше Ермака и Довбенко?

Роза Тапанова

У лютому 2021 року Тапанова стала в.о гендиректора Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр». А у квітні 2021 року Кабмін призначив Тапанову по квоті уряду в наглядову раду «Ощадбанку».

Перед публікацією ми відправили Розі цей текст, вона сказала, що прокоментує, але не зробила цього. Коментарів щодо експартнерки Єрмака уникла і сама «Веста», зауваживши, що фінкомпанія з 2019 року не співпрацює з LCF, користується «юридичними послугами понад 100 адвокатів і понад 10 провідних юрфірм. Тому зв’язки з Довбенком та іншими згаданими юристами та посадовими особами є надуманими. Жодного впливу на компанію вони не мають».

Миюст усложнил жизнь Фуксу, пратнерше Ермака и Довбенко?

Андрей Ермак

В LCF нам відповіли, що раніше представляли інтереси «Вести», але не уточнили, чи представляють їх зараз.

Нотаріуси зі схеми з виконавчими написами

Касування реєстрацій через Антирейдерську колегію – не єдине місце, де Мін’юст створив проблеми «Весті» та дотичним до неї структурам і людям. На початку 2021 року Міністерство за грубі порушення позбавило нотаріальних свідоцтв нотаріусів Олега Горая з Житомира, Аліну Гамзатову з Броварів та Наталію Хару з Києва. Усі ці нотаріуси робили багато специфічних виконавчих написів.

Детальніше про те, як працюють виконавчі написи, можна прочитати тут:
Написи – дуже прибуткова для фінкомпаній сфера, якщо поставити роботу на конвеєр. Про це свідчить такий факт. За даними «Наших грошей», нотаріус Олег Горай протягом 2020 року вчинив 110 тис. виконавчих написів. Якщо в середньому сума стягнення на одному виконавчому написі буде тисяч 20 грн, лише один такий плодовитий нотаріус допоможе стягнути фінкомпаніям боргів на понад 2 млрд грн в рік. Наші колеги з проєкту Clarity project на наше прохання відсортували із судового реєстру оскарження виконавчих написів, тож більш-менш вдалося встановити, хто з нотаріусів із цими написами активно працював і працює. Вийшло майже 4 тисячі справ. Вони ось у цій ексель-таблиці.

Клієнти нотаріусів із виконавчих написів

Клієнтами нотаріусів Гамзатової, Горая і Хари були, зокрема, такі фінкомпанії.

ТОВ «Фінансова компанія «Аланд»

Серед її бенефіціарів значиться Ігор Багнюк (бачив текст до публікації, але сказав, що «наразі його не коменуватиме»). Цей чоловік також керує нещодавно створеною київською фірмою «Хоум інвест» – вона спеціалізується на купівлі і продажу нерухомості, а її єдиним власником є Андрій Довбенко. Зв’язок Багнюка і Довбенка давній. 2017 року Багнюк представлявся директором «довбенківського» «Еврісу». Також дует Багнюк-Довбенко світиться в історії компанії «Юридична фірма «Ен енд ді». Ця структура фігурувала у провадженні НАБУ щодо хабарів за вирішення у Мін’юсті питань з виконавчими провадженнями в часи, коли міністром юстиції був Павло Петренко.

ТОВ «Вердикт капітал»

Її особливо багато в виконавчих написах Аліни Гамзатової. У судах «Вердикт капітал» фігурує як компанія, якій «Веста» відступає права вимоги.

ЦИФРИ

«Вердикт капітал» взяла участь у 131 аукціоні на Prozorro.Продажі із загальною сумою покупок майже 68 млн грн (за даними Liga.net).

99% «Вердикт капітал» належить іншій українській фірмі – ТОВ «Вердикт холдінг» Ліліан Бакуненко і Андрія Волкова, 1% – безпосередньо Волкову. Керує «Вердикт холдінгом» Даша Надольна. Вона також очолює ТОВ «Недержавна виконавча служба», співвласниками якої 50 на 50 раніше були Волков та очільник «довбенківських» фірм Ігор Багнюк. Ще Надольна керує «Укррослізингом», через який Фукс купував борги київського метро, фірма зараз називається «Австро-угорська лізингова компанія».

ТОВ «Фінансова компанія «Женева»

Серед її керівників і засновників бачимо уже згадувану нами Дашу Надольну. А серед адвокатів станом на початок 2021 року – експартнерку очільника Офісу президента Розу Тапанову.

ЦИФРИ

«Фінансова компанія «Женева» взяла участь у 58 акціонах на Prozorro.Продажі із загальною сумою покупок понад 209 млн грн (за даними Liga.net).

Ми відправляли цей текст перед публікацією в усі згадані фінкомпанії та усім нотаріусам (крім Наталії Хари, контактів якої не знайшли). З фінкомпаній відповіла тільки «Веста», з нотаріусів – Горай, але від публічного коментаря він відмовився.

Що це значить для реєстраційного крила Міністерства

Те, що Міністерство юстиції знешкодило в реєстрах нотаріусів-авторів сумнівних виконавчих написів навряд чи хвилює фінкомпанії, з якими працювали ці нотаріуси. Утім, великі гроші можна заробити лише коли працює широкий конвеєр. А конвеєр, судячи з подань на позбавлення нотаріальних свідоцтв, Міністерство починає зупиняти, як тільки він розганяється.

Тому питання не в конкретних нотаріусах, а у схемі, якій через вибивання з гри нотаріусів-порушників зараз важко працювати. А оскільки компанії з цієї схеми є дотичними до поважних у країні людей, то в Міністерстві юстиції з цього приводу ходять різні чутки. Хтось говорить, що для керівництва Мін’юсту ця ситуація могла би стати предметом торгу, наприклад, за посади. Інші називають це «необдуманим кроком» і «одним із квитків на виліт».

«Наші гроші» поки більше схиляються до другої версії. Оскільки в березні 2021 року у Києві пройшов захід із назвою «Адміністративний контроль у сфері іпотечних відносин: інструмент захисту чи зловживання», на якому нотаріуси, переважно ті, що ходять, як зайчики, на Антирейдерську колегію з приводу своїх реєстрацій, розповідали, що колегію треба закрити, а розгляд її справ передати в суди. Зазвичай такі заходи не є рівнем Офісу президента. Утім, саме на цей прийшла представниця ОП Катерина Чижмарь, яка передала «привіт» керівництву реєстраційного крила Мін’юсту, зауваживши, що «за захистом прав і за визначенням, законна чи незаконна будь-яка дія, у нас звертаються взагалі-то до судової гілки влади».

Зрозуміло, що з тим, у якому турборежимі зараз змінюється все в уряді, ситуація уже на час написання матеріалу може бути іншою. Але в який бік розвинулася ця історія, дуже скоро можна буде побачити як по рішеннях Антирейдерської колегії щодо «Інвестохіллс Веста» та пов’язаних із нею структур і людей, так і пізніше – по оновленому (або ні) керівному складу Міністерства.

Аліна Стрижак, «Наші гроші», матеріал підготовано за участі Clarity project

ДОСЬЕ: Павел Фукс: украино-российский миллиардер, или кочующий аферист из Харькова? ЧАСТЬ 1

В тему: На счета смотрящего за Минюстом и покровителя черных регистраторов Андрея Довбенко упало 286 миллионов за «решение вопросов»

Суд признал требования Укрэксимбанка к группе «Веста» Дзендзерского на 3,3 млрд грн

Новый смотрящий в Минюсте Дмитрий Топачевский: рэкет, взятки и поборы продолжаются

«Инвестохиллс Веста» с российскими корнями убивают промпредприятия Украины

Подписывайтесь на наши каналы в Telegram, Facebook, CONT, VK и ЯндексДзен — Только досье, биографии и компромат на украинских чиновников, бизнесменов, политиков из рубрики СКЛЕП!

Добавить комментарий